Size Guide
Meranie veľkosti prsteňa
Veľkosť prsteňa je základná informácia, ktorú budete potrebovať pri jeho kúpe pre seba, či blízku osobu, ktorú ním chcete obdarovať. Tento veľmi dôležitý údaj však podliaha viacerým faktorom z ktorých jeden je aj vlastný subjektívny pocit – niektorí ľudia nosia radšej prstene užšie a pevnejšie, niekto zase potrebuje väčšiu vôľu.
Je veľmi dôležité uhádnuť čo najpresnejšiu veľkosť hneď zo začiatku, nakoľko mnohé dizajny umeleckých prsteňov nie sú vhodné na následnú úpravu veľkosti.
Prečítajte si všetky nasledujúce tipy na meranie prsteňa až do konca, pre zaručenie čo najlepšieho možného výsledku.
Ak máte akékoľvek pochybnosti vo výbere svojej správnej veľkosti prsteňa, kontaktujte ma a rada Vám s výberom poradím.
Meranie veľkosti prsteňa odborníkom
Najlepším možným spôsobom, ako zistiť svoju presnú veľkosť, je osobne zájsť do šperkárskeho ateliéru, zlatníckej dielne alebo predajne vo svojom okolí, kde Vám prst presne odmerajú špeciálnym zlatníckym meradlom. Ak sa nachádzate v Bratislave, tento servis Vám rada zabezpečím na osobnom stretnutí.
Tabuľka veľkostí
Alternatívne meranie prsteňa doma
Ak už vlastníte prsteň, ktorý Vám perfektne sedí na prste, na ktorý si plánujete kúpiť nový prsteň, môžete ho použiť na zistenie veľkosti jeho vnútorného obvodu.
Postupujte nasledovne s pravítkom alebo šublerou:
- Uistite sa, že prsteň Vám sedí na prste, na ktorom chcete nosiť Váš nový prsteň.
- Čím pravidelnejší tvar prsteňa máte, tým presnejší výsledok môžeme docieliť.
- Položte prsteň na pravítko tak, aby stred jeho vnútorného obvodu začínal na 0 (viď. foto).
- Pokiaľ máte šubleru, zmerajte vnútorný obvod tak ako na fotke.
- Odfoťte takto uložený prsteň zhora a fotku mi pošlite do emailu.
Pokiaľ doma nemáte pravítko a už vôbec nie šubleru, TU si môžete stiahnuť PDF, ktoré som pre Vás pripravila na meranie vnútorného obvodu prsteňa.
Ak nedisponujete vhodným prsteňom na získanie veľkosti, nasledujúci spôsob merania je pre Vás:
- Vyberte si pevný, neelastický materiál ako napríklad zubná niť, prúžok papiera alebo obyčajný povraz.
- Zvolený materiál obtočte okolo prstu, na ktorom chcete prsteň nosiť, v blízkosti kĺbu a tam, kde sa prkrýva spravte čiarky.
- Označený materiál porovnajte s pravítkom a vyjde Vám výsledok v milimetroch.
- Tento údaj si zaznačte a meranie zopakujte aj v iných časoch behom dňa, nakoľko prsty zvyknú napuchnúť, alebo sa stiahnuť.
Tipy pre čo najlepšie meranie prsteňa
- Vybrať si správny prst
Nakoľko má každý prst inú veľkosť, treba si dopredu zvážiť, na ktorom prste budete nosiť prsteň. Ak ste pravák/praváčka, prsty na tejto ruke budú s veľkou pravdepodobnosťou o niečo väčšie ako na Vašej menej dominantnej ruke. - Brať ohľad na kĺby
Často sa táva, že ľudia majú na prstoch výraznejšie kĺby. V takom prípade je potrebné, aby prsteň pri nasadzovaní a aj zosadzovaní kládor mierny odpor cez kĺb. Zaručí sa tak, že vám prsteň len tak neskĺzne z prsta. - Merať prst pri primeranej izbovej teplote a v správnom čase
Cievy v prstoch reagujú na vonkajšiu teplotu tak, že v chlade sa stiahnu a v teple naopak roztiahnu. Prsty tak v teple zvyknú opúchať a v zime sa scvrknúť. Rovnako aj ráno sú naše ruky mierne napuchnuté a počas dňa postupne odpuchnú. - Väčšia veľkosť pre širšie prstene
Ak si plánujete kúpiť masívny prsteň zvážte, že plocha, ktorou bude obopínať Váš prst je väčšia a tak bude pôsobiť tesnejšie. V takých prípadoch sa všeobecne odporúča o čislo väčšia veľkosť. - Prispôsobivosť pri otvorených prsteňoch
Pri niektorých dizajnoch prsteňov, ktoré sú masívnejšie, ale s otvoreným koncom je možná mierna úprava veľkosti, ale len do takej miery, aby úprava neovplyvnila celkový vzhľad prsteňa.
Zmena veľkosti prsteňa
Všeobecne platí, čim menej zásahov do hotového prsteňa, tým lepšie, no niekedy to žiaľ inak nejde. Pokiaľ Vám prišiel prsteň a presne nesedí, kontaktujte ma a rada Vám s tým pomôžem. Prstene sú predsa určené na radostné nosenie na ruke a nie len na obdivovanie na poličke.